Audimo seminaras Platelių tradicinių amatų centre

2017 gegužės 10 d.

Kitais metais bus dešimt metų, kaip Plateliuose Plungės kultūros centras kartu su Žemaitijos nacionalinio parko direkcija organizavo audimo seminarą.  Mūsų kraštuose nunykusį amatą padėjo atgaivinti audėjos iš Švedijos. 2008 metų vasarą  Boxsholmo komunos ,,Draugas draugui”  iš Švedijos moterys kantriai mokė  Plungės, Žemaičių Kalvarijos, Platelių, kitų kaimų moteris. Projektas pavyko. Šiandien buvę mokiniai jau patys yra mokytojai. Sudėtingo audimo amato Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centre moko tautodailininkė Laimutė Puidokienė, jai talkina Rimantas Baginskas, Vilma Rečkauskienė ir kiti.

2017 m. balandžio paskutinę savaitę, ruošiantis dešimtmečio su švedais bendradarbiavimo jubiliejui, įvyko audimo seminaras ,,Tradicinė skara švedų ir žemaičių tautiniame kostiume“. Seminare dalyvavo keturios audėjos iš Švedijos,  Platelių krašto audėjos, Zita Paulikienė iš Gargždų, Zita Baniulaitytė su Palangos tradicinės tekstilės centro audėjomis. Viešnios iš Švedijos pristatė savo krašto tautinius kostiumus, papasakojo apie skaras, jų kaitą. Apie žemaičių tautinį kostiumą, skaras pasakojo sertifikuota audėja Zita Paulikienė. Švedės atsivežė nedideles audimo stakles ir parengė jas tradicinės švediškos skarelės fragmento audimui.  Plateliškės jau audžia. Švedės pamokė ir kito senovinio amato – pynimo brankteliais.

Seminaro dalyviai ne tik mokėsi austi, bet ir vyko į pažintinę ekskursiją, į Šiaulių ,,Aušros“ muziejų, kur etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė parodė muziejuje saugomas žemaitiškas skaras, skareles, kitas žemaičių tautinio kostiumo dalis. Grįždami užsukome į Kuršėnų etninės kultūros ir tradicinių amatų centrą, kur pabandėme lipdyti iš molio. Vieną vakarą žemaitės ir švedės kartu gamino tradicinius patiekalus iš bulvių. Skanios buvo orkaitėje keptos bulvės su švediškais priedais  ir pusmarškonė košė su mirkalu ir raugintu pienu.

Projektas baigsis rudenį – Platelių dvaro svirne bus atidaryta paroda, skirta švedų  ir žemaičių kostiumui. Projektą ,,Žemaičių žemės lobiai- tradicinis žemaičių tautinis kostiumas“ remia Plungės rajono savivaldybė, Boxsholmo organizacija ,,Draugas draugui”.

Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotoja Aldona Kuprelytė